esmaspäev, 16. oktoober 2017

Valimised möödas, alustame elu edendamist? Keskkonnapoliitikas?


Olen sel teemal juba korduvalt kirjutanud. Kuni valimisteni ei huvitanud kesskkonnahoid ja ra mõttetu kulutamine kedagi. Ehk peale valimisi? Tegelikult olen kindel, et ei huvita ka nüüd. Ometi tegu on miljonite eurode maksumaksjate raha kulutamisega ning maavarade ja raha raiskamisega.

Mis on pildil valesti?

Ülekäigule on paigaldatud lisavalgustus, valeg. Sellest on üksjagu juba räägitud ja eesmärgiks on tähelepanu tõmbamine ohtlikumale kohale, ülekäigule. Väga mõttekas ja hea lahendus! Paremal on aga näha tänapäevane maja ja selle valgustus. Kas sellest piisab kõnnitee jaoks? Piisab. Kui sama oleks selliste väiksemate tänavate puhul ka teistel hoonetel, oleks ..... tänavavalgustus mõttetu. Sest tänavavalgustus millega keskendutakse eelkõige sõidutee valgustamisele, tuleneb mõttetutest euronormidest. Sedagi varem räägitud ja ma pigem kipun nõustuma, etsõidutee valgustust ei vaja. Sellisel tänaval niigi valgustab seda mõningal määral majade valgustus. Ja m"liiga hästi" valgustatud sõidutee kipub autojuhtide tähelepanu hajutama ning ehk ka uljamalt gaasipedaalile vajutama. Kuid see ülalt langev valgustus on petlik, see ei tundu toovat paremini nähtavale tänavaid ületavaid inimesi. Kui aga oleks valgustatud vaid ülekäigud ja ristmikud?

Konkreetselt siin jääb ka teisele poole teed kõnnitee. Ning trammitee ja turg. Oleks turuhoone seinal ka valgustid? Siis jääks kulutamata raha ja raiskamata kruus, metall ja muud asjad, mida peaks kokku hoidma. Rääkimata kuludest sellise tänavavalgustuse juhtimisele ning hooldusele ja remondile.

Kas maksumaksja peaks siis kinni maksma valgustuse oma majal/kinnistul? Aga loomulikult, tahad ju, et su väravaesine oleks valgustatud? Miks siis seda topelt teha? Või miks maksta lausa kümnekordselt rohkem?

Ja isegi siis oleks see kõik kümme korda odavam, kui algatuseks makskaks KOV kinni valgustuse, hämaruseanduri ja muu seonduva. Hilisem kulu omanikele/elanikele aga oleks pea olematu. 

Kas seda saaks nüüd "ära teha" KOV? Ega vist, vaja on ka seadusemuudatusi. Aga kahel kohal istuvaid poliitikuid on ju küllaga?

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar