Reede, 22. juuli 2016

Eestimaa- marjad, taimed ja seened puhtast loodusest 2.


 Pärast paari tundi ajakirjanikuga metsas jalutamist selgus, et korjata on lisaks harilikule ja männi-kivipuravikule juba ka erinevad punapuravikud, lamba-, või- ja liivtatikud, kitsemamplid ja erinevad pilvikud mustjast tuhmuvani. Seenehooaeg on tänavu tõesti varane - ja üsna arvukalt on juba ka seenelisi.

Enamik seentest olid paraku küll ussitanud ja korvi panna ei olnud neid mõtet, nii et korjatud sai ainult keskmine pannitäis.

(juuli 2016)

Foto ja tekst: Veiko Kastanje 

Postitan siia häid ja isuäratavaid pilte Eestimaa loodusest - seened, marjad ja taimed. Võimalusel palun ka võõrkeelse tõlke tekstist.
Aitäh!
Neeme.

Varasemad pildid siin


Hea on tõdeda, et Eestis on veel puhast loodust, taimi, marju ja seeni. Ning loomulikult ka neid, kes oskavad neid hinnata, tunda ja korjata. Toidu- ja hoidiste valmistamisest rääkimata.
Mida veel tahta? Et me suudaks oma loodust hoida, pakkuda külalistelegi erilisi elamusi ja kõigele lisaks, seente ja marjade välismaale müümise kõrval hakata mõistma, et nendest valmistatud toidud oleks ka iga meie söögikoha uhkuseks!


Korilase tööpäev, 10L mustikaid, 5L vaarikaid.
 Foto ja tekst: Triinu Taul
 Pisikesed kuuseriisikad jäid veel metsa kasvama...

 Tänasel ussimaarjapäeval on töö tegemine ja metsa minek keelatud... vaatasin siis seenevarud üle .

Fotod ja tekst: Malle Kull Tamme-kivipuravik.

 Boletus luridus

Foto ja tekst: Neeme Sihv Foto: Kaidy Suits. 
Kevadel on nurmenukk üks paremaid taimi väsimuse, loiduse, nägemise nõrgenemise, ainevahetuse häirete vastu.
Nurmenukk e. taevavõti vaigistab sinu maised probleemid ja annab rahu, et saaksid puhata end värskeks. Maagiline lill, mis avab tärkava elu ja uue päeva uksed.Taim leevendab kriise ja lõhub kinnistunud käitumimudeleid.
Nurmenukul on kokku üle kahesaja nime!
Harilik nurmenukk (Primula veris) on rahvakeeles tuntud ka kui kanavarvas, kikaspüks, kikkahain, kukekäekaats, kuldvõti, kulupüks, kurekaats, käolill, neiulill, piimapisar, pääsulill, saksapüksid, taevasilm, taevavõti, võipäts jt.
Tarvitatakse õisi, lehti, risoomi ja juuri. Kogutakse õitsemise ajal (juurt võib korjata kevadel ja sügisel).
Nurmenuku lehtedes on kõrge C-vitamiini tase, palju saponiine, askorbiinhapet ja leidub ka karotiini, vitamiine A, P ja E. Kõigis taimeosades on palju mangaani soola.
Noored lehed sisaldavad väga rikkalikult vitamiini C ja neid võib tarvitada salatina, teha suppe ning olla täienduseks köögiviljatoitudes.
Risoomi keedisega ravitakse rahvameditsiinis köha ja teisi ülemiste hingamisteede haigusi. Õitest ja lehtedest valmistatud tee aitab liigeste reuma, peapöörituse ja migreeni puhul, on higileajava ja rahustava toimega, korrastab südametegevust, on abiks organismi jääkainetest puhastamisel, kroonilise kõhukinnisuse raviks, une soodustamiseks, väsimuse leevendamiseks ja nägemise parandamiseks.

Veel leevendusi nurmenukust:
- seentevastane ja antibakteriaalne
- rahustav, leevendab unetust ja närvilisust, vähendab kroonilise väsimuse sündroomi
- köhavastane ja rögalahtistav, leevendab bronhiiti ja astmat
- toob leevendust peapöörituse, peavalu ja migreeni puhul
- aitab neeru- ja põiekivide korral
- stimuleerib seedenõrede eritumist, leevendab kõhukinnisust
- madaldab vere kolesteroolitaset, sidudes sapphappeid ja kolesterooli
- mõjub positiivselt südamele, tugevdades südamelihast.
- leevendab liigesevalud, podagra ja vähendab värinat jäsemetes
- vähivastane, pärsib vähirakkude kasvu nt. käärsooles (juured)
- higistamaajav ja puhastav

Estonian berries, herbs and mushrooms from pure nature.

After few hours of walking in the forest with a journalist, it turned out that there are more to gather then porcinos and pine boletes. Already there are different red hatted ceps, weeping boletes, velvet boletes (variegated bolete), gypsy mushrooms and different coloured mushrooms from russulaceae family. Mushroom season is really early this year and also there are quite a number of mushroom pickers.

Most of the mushrooms were unfortunately worm-eaten and there was no point of putting them in the basket, so we gathered a portion for middle sized frying pan.

It is good to say that we have pure nature, herbs, berries and mushrooms in Estonia. Also of course those who appriciate the them, know and gather them for various reasons. Not mentioning cooking from them and making conserves. What else can you want? Of course that we could and should sustain our nature, that we could offer visitors special experience and in addition of selling berries and mushrooms out of our country we should understand that dishes from them would be pride to our resturants and cafes.

In the spring cowslip is one of the best herbs against fatique, sluggishness, decrease in visual acuity and against metabolic diseases.
   Cowslip, also called as skykey in Estonia, appeases your earthley problems and gives peace, so you can rest and feel fresh. Magical flower that opens an embering life and doors to new day. That herb soothes crisis and brakes down behavioural models.
   Cowslip has over two hundred names, in Estonian. Primula versis(cowslip) is also known as chicken toe, rooster-pants, skykey and so on.
Flowerheads, leaves, rhizome and roots all are used. Gathered when cowslip is blossoming. (Roots are gathered in the spring or in the autumn)
    Cowslip leavers have high levels of vitamin-C, lots of saponine, ascorbic acid and also varotene, vitamins A, P and E. All parts of the herb contain manganese salt.
  Young leaves are full of vitamin-C and can be used in salads, soups and be perfect addition to vegetable dishes.
   Risoma jam is used to heal cough and other upper respiratory diseases.
Tea made of blooms and leaves helps with reuma, dizziness and migraine,  makes you sweat and calm, fixes heart rate, is helpful with organism detox and chronic constipation, helps with sleep and relives fatigue, improves vision.

More cowslip benefits:
-Antifungal and antibacterial
-Calming, relives insomnia and calms nerves, decreases the chronic fatigue syndrome
-Antitussive and an expectorant, alleviates asthma and bronchitis
-Brings relief with dizzyness, head ache and migraine
-Helps with kidney- and bladder stones
-Stimulates emissions of the digestive juices, alleviates Chronic constipation
-Lowers cholesterol levels in blood by binding bile acid and cholesterol
-Has positive affect to heart by strengthening heart muscle
-Alleviates joint pain, podagra and trembling of the limbs
-Anticancer, regressive to cancer cells for example in colon (roots)


In Folk medicine hepatica blooms and young small leaves and stems are gathered. The tea is used for reuma, tooth pain and thanks to tanning agents the herb contains, also used for liver and bile ducts diseases. Hepatica is also sometimes used in herbal teas for cough. Anemone and Hepatica just invite you to pick them in spring. They are beautiful but poisonous. Even adults may get blisters on their hands when in contact with their juice. Usually there are no serious consequences after picking these flowers. Although little red rash may appear. Fortunately usually stem ends are not hold in the palm. Should be careful around children, because the juice from these flowers might irritate children’s sensitive skin and they may put poisonous flowers in their mouths.


 Rahvameditsiinis kogutakse sinilille õisi ja noori, alt viltjaid lehti, karvaseid varsi. Teed tarvitatakse reuma, hambavalu ja tänu taimes sisalduvate parkainetele, on temast abi maksa- ja sapiteede haiguste korral. Sinilillel on oma otsustav positsioon ka köha ja külmetusteedes.
Sinilill ja ülased lausa kutsuvad end kevadel noppima. Nad on ilusad, kuid mürgised. Isegi täiskasvanud inimese kätele võivad nende mahlaga kokkupuutel tekkida villid. Lillede korjamisel tavaliselt nii kohutavaid tagajärgi ei ole, kuid väike punetus võib küll kaasneda. Õnneks ei hoita murtud varte otsi tavaliselt peopesas. Päris pisikestele ei tohiks neid kevadlilli lähemalt uurimiseks kätte anda, sest pihus puruks muditud lille mahl võib nahka ärritada, veel halvem, kui lill suhu rändab.


 Nurmenuku õisikud,nõges,võilille lehed, kortsleht.
 Sh. valge iminõges (Lamium album L.)
Iminõges on salatina e. toorelt tarbitavam, palju pehmem ja leebem, kui kõrvenõges. Lehtedes leidub suhteliselt palju vitamiini A ja vitamiini C, on kootava toimega, põletikuvastane, puhastab lümfideed ja soodustab uriinieritust.


Tekts ja fotod Angelika Somelar.  Metsas muidugi selgus, et keegi oli minust ette jõudnud ja enamuse kahvatukestest ära korjanud. Mõned õnneks ikka tõestuseks sain.
Aga et vahe harilike kukeseentega paremini esile tuleks, siis korjasin kiiruga mõned kollasemad seened ka pildi peale kõrvale.

Fotod ja tekst: Rünno Pärtel.Nädalavahetuse kokkuvõte: sammulugejad on olemas, aga kahjuks pole küki- ja kummarduselugejaid. Huvitav oleks teada, mitusada kükki ja kummardust tuleb teha 21 kg kukeseente ja suure ämbri puravike/väikeste pilvikute saamiseks:) Jõgevamaa, 6.-7. august 2016.

Foto: ja tekst: Heiti Sillasoo.
Olen käinud 5 päeva järjest metsas:)
1päev 21kg
2päev 33.5kg

3päev 15.5kg
4päev 3kg torbikuid ja 11kg kukeseeni
5päev 17.6kg
Täna on metsavaba

Foto ja tekst: Teele Varusk.Seenerõõm ehk rõõm seentest!

Foto: Kalev Soosaar.
 Niinimetatud võiseened - soolan nagu kurki - kaovad ruttu kõhtu nagu Sahhaara kõrbe.


Seened, meie lemmikud peavad end hästi tundma, kui fotosessioonile pääsevad.......


Fotod ja tekst: Külli Leppik.Vahel aga on facebookist ju kasu ka seeneuurijatele. Nii leitakse ka väga haruldasi seeni ja see, et need omale koha "seeneajaloos" saavad, on tore!

Kristina Orion:

 12.08.2016 Nedremaa Mis seentega võiks olla tegu? Alt võikollane, kohati punakad täpid, lõikekoht värvub kiiresti siniseks. Lõhn tugev, keelega maitsesin-mõru maitse puudus. Kasvas ohtralt tammede all mitmel pool puisniidul.

Tõnu Ploompuu:

Võimalik, et Fencheri või kollane kivipuravik. Mälu järgi mõlemad kaitsealused. Sel juhul oleks kena, kui saaks ka kuivatatud seene (pool, nii suurest seenest ka vaid pikiviil jalast kübara tipuni)

Jääme ootama täpset määrangut!Pärnumaal nähtud ka suguvõsa kokkutulekut 14.08  
Foto ja tekst: Marju Üürike. Foto: Merle Sirk. 


 Hommikul leidus kuute sorti seeni hommikuse omleti tarvis ja jäi üle lõunakski või-soola-pipraga kuumutada.

Foto ja tekst: Kairi Niinepuu-Mark. 


 Me tavaliselt alla 30L ei korja.

Foto ja tekst: Anne Morel  Kahel päeval tund-poolteist naisega koos metsas jalutatud ja siis mässad poole ööni köögis... aga talvel hea keldrist võtta midagi sellist, mida poest ei saa

Fotod ja tekst: Vaido Lillemaa. 


 Kes ütles et Raplamaal puravikke pole.. Olen alati unistanud sellisest saagist.

Foto ja tekst: Merje Pajula.Tagasitulek sirmiku"põllult"!

Foto: Margus Allikas.Ahnus ajas upakile.

Foto: Enrik Visla.


 Kõht täis Eesti moodi! Must leib musta seenega (tõmmu riisikas).


 Mahe suvikõrvits ürtidega praetud taluvõis ja oliiviõliga.


 Kivipuravikud, haava- ja pomerantspuravike ning kukeseentega, praetuna Eesti sibulaga taluvõis ning maitsestatud Himaalaja soola ja musta pipraga.

Foto ja tekst: Tarmo Kask.Selline korvitäis siis punapuravikke

Foto ja tekst: Aive Küünarpuu
Fotod ja tekst: Helen Laurits. Jõhvikad. Need on tavalisse kaevuvette pandud ja seisavad nii suurepäraselt kuni otsa saavad.


Pohlamoos.


Marineeritud riisikad.

Marineeritud seened. 

Tekst ja fotod: Daisi Reinap-Põllupüü.  Shampinjonide leidmise lugu. 
Mul poeg õpib autojuhtimist ja nii me sõidame koos kooli ja koju. Ta on praeguseks juba nii tubli autojuht, et unustan end vahel ringi vaatama. Nii ka esimesel hommikul, kui seeni nägin. Sõitsime Tähetornist linna sisse, istusin kõrvalistmel ja ühtäkki silmasin mingeid suuri heledaid ringe põõsastes. "Ohh," jõudsin vaid hüüda ja me olimegi juba ristmikul. Seal olid raudselt mingid seened! Järgmisel hommikul (olime kooli hiljaks jäämas!) palusin pojal sõitu aeglustada. "Ma ei saa ju, auto on taga," kurtis ta. Tagumine autojuht aga kiirustas (või nägi õppeauto märke) ja kimas meist mööda. "Ongi seened!" kiljusin ma vaimustunult. Otsustasin, et õhtul enne kooli, pojale järeleminekut lähen ja korjan need taldrikud ära, et siia üles pildistada. Paraku läks päev teisiti ja koduteed olid ka teised. Alles järgmise päeva õhtupoole õnnestus mul jälle samast kohast mööda sõita (loomulikult ettekavatsetult). Parkisin auto käänakule, kust sportijad oma trenni alustavad ja jalutasin mööda teeveert tagasi. Usun, et seni, kuni oma teatrirõivastes teeäärsetesse põõsastesse ronisin ja fotol näha oleva kuhjaga tagasiteed alustasin, nägin veel enam-vähem normaalne välja

Foto ja tekst: Ene Gutmann


Kuuseriisikad Järvamaalt.
Foto: Liina Verhovõh. 


 Muretaigna, kukeseente, singi ja porrulauguga lahtine pirukas.

Foto: Mae Nõu.


Minu selle aasta suveprojekt 100 seened(100 purki seenehoidiseid) leidis eile eduka lõpu...sugulased ja sõbrad võivad kahvlid valmis panna......läheb jagamiseks...

Foto: Marina Lääts.


Külmaseened

Marinaadiks:
1 liiter vett
porgand ratastena
sibul viilutatult
4 spl äädikat
3 spl suhkrut
2 spl soola
nelki
vürtsi
sinepiseemneid
musta pipra teri
Valmistamine:
1. panen porgandi soola ja suhkruga maitsestatud vette keema, keedan,kuni porgand on poolpehme
2. lisan sibulad, vürtsid ja kupatatud seened
3. keedan mõne minuti ja korjan vahu
4. lisan marinaadile äädika ja keedan veel mõne minuti
5. kindlasti kontrollin veel maitset, vajadusel lisan maitseaineid
6. marineeritud seened panen kuumalt purkidesse, kaanetan kohe

Foto: ja tekst: Ingrid Ploom.
Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar